Poduzetništvo u dentalnoj medicini
PODUZETNIČKI KUTAK
Ivan Ćoza1
Roko Kravar1
izv. prof. dr. sc. Paris Simeon2
[1] studenti pete godine
[2] Zavod za endodonciju i restaurativnu stomatologiju
Poduzetništvo je gospodarska aktivnost u kojoj se, uz određeno ulaganje kapitala i preuzimanja rizika, ulazi u poslovni pothvat s ciljem stvaranja proizvoda, usluge i profita. To je proces stvaranja, razvijanja i vođenja poslovnog pothvata. Riječ je o “stvaralačkom nemiru”, stalnom traženju novih ideja, maštovitosti u pronalaženju novih mogućnosti u poslovanju, pouzdanoj intuiciji i procjeni.
Dentalna medicina klinička je i znanstvena disciplina usko povezana s medicinom. Medicina i dentalna medicina praktične su discipline temeljene na znanosti, uslužne su djelatnosti u kojima imamo jasnu potrebu i korisnike s jedne strane i stručne, obrazovane pojedince i organizirane sustave s druge strane koji te usluge nude, rješavajući primarno zdravstvene potrebe društva u kojem živimo. Tako su poduzetništvo i dentalna medicina komplementarne i nerazdvojne discipline te ih kao takve valja prezentirati u obrazovnim i visokoobrazovnim institucijama. Ključan pojam u toj sinergiji jest student dentalne medicine u kojemu se ta znanja povezuju s ciljem stvaranja kvalitetnog doktora dentalne medicine koji je sposoban, u što je moguće kraćem roku, aktivno sudjelovati na tržištu rada. Iluzija zatvorenog svijeta ordinacije i “bijele kute” brzo se raspršuje u trenutku uključivanja u realan život. Vrijeme “divljeg poduzetništva” i “priručnih ordinacija” je prošlo i danas naučena dentalnomedicinska znanja i vještine valja obogatiti poduzetničkim znanjima (kompetencijama) i vještinama, i na taj način osposobiti mlade doktore da to aktivno i primijenjuju.
Stomatolog kao poduzetnik
Uspješan stomatolog, poduzetnik mora objediniti širok spektar vještina kako bi njegova praksa bila održiva, inovativna, dobro pozicionirana za rast i usmjerena prema pacijentu. Klinička izvrsnost temelj je svake dentalne prakse i uključuje primjenu znanstveno utemeljenih znanja i dentalno-medicinskih protokola u svakodnevnom radu s pacijentima. Osvrnemo li se na povijest primarne dentalne zaštite, možemo uočiti da je ona obilježena brojnim napretcima u obrazovanju, pružanju usluga, tehnologiji i estetskim mogućnostima (1). Sami smo svjedoci intenzivne i eksplozivne integracije digitalne tehnologije u dentalnu praksu koja svoje temelje gradi na CAD-CAM sustavima, novim dijagnostičkim uređajima i alatima za optimizirano upravljanje pacijentima (1). Redovito usavršavanje prisustvovanjem stručnim tečajevima i radionicama pomaže stomatolozima ostati u korak s novim tehnologijama i inovacijama.
Osim klasičnog didaktičkog obrazovanja, sustavni pregled Birden et al. (2) izvijestio je da je jedan od najboljih načina prenošenja vrijednosti medicinskog profesionalizma putem mentorstva. Važnosti redovitog i kontinuiranog obrazovanja ide u prilog istraživanje provedeno na pacijentima u kojem je najcjenjeniji atribut medicinskog osoblja znanje u skladu s najnovijim saznanjima, nakon kojeg slijede komunikacijske vještine (3).
Verbalne sposobnosti presudne su za osiguravanje povjerenja pacijenata i motivaciju tima. Dobra komunikacija između pacijenta i stručnjaka preduvjet je za visokokvalitetnu njegu i ključni element u pristupu usmjerenom na pacijenta (4). Neuspjeh u ostvarivanju dobre komunikacije vodeći je uzrok pogrešaka u liječenju i odgoda u terapiji na koje uvelike utječe i komunikacija unutar medicinskog tima (5). Članovi uspješnog tima imaju zajednički cilj, zajedno rade za dobrobit cilja, a povjerenje, poštenje i suradnja alati su kojima postižu realizaciju tog cilja (6).
Kvaliteti tima jednako doprinose i menadžerske vještine – još jedna neophodna karakteristika uspješnog poduzetnika. Članovi tima, ljudski resursi, često se promatraju kao strateška imovina, menadžeri kao ključan izvor prednosti nad konkurencijom, a najvažnijom menadžerskom vještinom smatra se sposobnost uvjeravanja i sugestivnost (7, 8).
Kako bi se osigurala dugoročna održivost prakse, iznimno je značajna financijska pismenost. Ona zahtijeva znanje o osnovama računovodstva i strategijama za povećanje profitabilnosti uključujući praćenje troškova i prihoda. U istraživanju koje je uspoređivalo financijsku pismenost vlasnika i uspješnost malog poduzeća dokazana je povezanost između neadekvatne financijske pismenosti i nezadovoljavajuće poslovne učinkovitosti (9).
Posljednja vještina je strategijsko razmišljanje. Ono podrazumijeva sposobnost gledanja u budućnost poduzeća i kreiranja strategija za održivi razvoj temeljen na prednosti nad konkurencijom (10). Poslovni ciljevi su odabrani, a ne nametnuti i kako bi ih ostvarili, menadžeri moraju svladati mnoge poteškoće. Stoga je Spender definirao strategiju kao prosudbu ili maštovit odgovor na ono što nije poznato, na iznenađujuću, neočekivanu, nepotpunu, ili nelogičnu prirodu onoga što se javlja kroz našu praksu (11).
Samo sustavnim radom na razvijanju ovih kompetencija putem edukacije, mentorstva i primjene naučenog u praksi možemo doprinijeti profesionalnom razvoju, boljoj usluzi pacijentima i uspješnosti dentalne prakse.
U naumu da se to, kao nadogradnja na fakultetske kolegije, i učini, osmišljen je zanimljiv koncept udruživanja studenata ekonomije sa studentima dentalne medicine u projektu „DentUp“. Projekt namjerava proširiti vidike studentima dentalne medicine osnovama iz područja menadžmenta, financija i računovodstva, marketinga i prodaje, prava i regulativa, strateškog planiranja i upravljanja rizicima, komunikacijskih vještina te inovacija i tehnologije. Glavni cilj „DentUp-a“ i njegova najveća posebnost je u tome da stavlja naglasak na praktičnost i jednostavnu primjenjivost novih znanja u svakodnevnom radu.
Prvi „DentUp“ kongres održat će se u travnju 2025. godine, a pružit će studentima niz zanimljivih predavanja koje će održati vrhunski predavači s Ekonomskog i Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Literatura:
- Blum IR. Primary care dentistry: Past, present and future. J. Dent. 2024; 145(105007):2.
- Birden H, Glass N, Wilson I, Harrison M, Usherwood T, Nass D. Teaching professionalism in medical education: a best evidence medical education (BEME) systematic review. BEME Guide No. 25. Med Teach. 2013;35:e1252–e1266.
- Oermann MH, Templine T. IMPORTANT ATTRIBUTES OF QUALITY HEALTH CARE: CONSUMER PERSPECTIVES. J.Nurs. 1998; 32 No.2: 167-72.
- Levinson W, Lesser CS, Epstein RM. Developing physician communication skills for patient-centered care. Health Aff (Millwood) 2010;29(7):1310-1318.
- Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations. The Joint Commission guide to improving staff communication. Oakbrook Terrace, IL: Joint Commission Resources; 2005.
- Deming WE. Out of crisis. Cambridge, MA: MIT Center for Advanced Engineering Study; 1982.
- Barney J. Firm resources and sustained competitive advantage. J. Manag. 1991; 17 No.1:99-120.
- Carmeli A. Tishler A. The relative importance of the top management team’s managerial skills. Int. J. Manpow. 2006; 27(1):28.
- Dahmen P. Rodriguez E. Financial Literacy and the Success of Small Businesses: An Observation from a Small Business Development Center. Numeracy. 2014; 7(1):9.
- Bratianu C. Developing Strategic Thinking in Business Education. MDKE. 2015;3(3):2.
- Spender JC. Business Strategy: Managing Uncertainty, Opportunity, and Enterprise. 2014.