Konferencija EconoMedica

piše: Šimun Poje 

Na Medicinskom fakultetu 13. studenoga 2024. održana je konferencija EconoMedica, kojoj je bio cilj da studente i to ponajprije one sa Stomatološkog, Medicinskog i Ekonomskog fakulteta, upozna sa složenošću zdravstvenog sustava i financijskog poslovanja. S kompleksnim pitanjima funkcioniranja i financijske održivosti sustava studenti medicine i stomatologije ne stignu se baviti tijekom studija, no s tom zahtjevnom problematikom susretnu se čim se zaposle u struci. Tako je radi organizacije skupa okupljena ekipa studenata sa svih triju fakulteta: s Ekonomskog su sudjelovali Roko Mitar, Ivor Mulc i Suzana Ovčariček, s Medicinskog Helena Vranješ i Laura Abazi, sa Stomatološkog Andrija Poje i Šimun Poje, a materijale im je grafički pomogla oblikovati Nina Tomaš, studentica grafičkoga dizajna. Skup su na otvaranju pozdravili dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Slavko Orešković, dekan Stomatološkog fakulteta prof. dr. sc. Marin Vodanović i u ime dekanice Ekonomskog fakulteta prodekan izv. prof. dr. sc. Jakša Krišto, a potom i mentori izv. prof. dr. sc. Mihovil Anđelinović, izv. prof. dr. sc. Šime Smolić, prof. dr. sc. Stjepan Orešković i prof. dr. sc. Željko Verzak sa Stomatološkog fakulteta. Konferenciju su sponzorirali Roche, Croatia Osiguranje, American Orthodontics, Franck, Smartwater, Agencija Skipper i Zagrebačka burza. U nastavku prenosimo kratak izvještaj o tijeku konferencije.

Prvo predavanje, o važnosti financijske pismenosti u zdravstvu kao temelju za učinkovito poslovanje, održala je predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Ivana Gažić, MBA, dipl. oec. Uvid u financijski sustav – gdje se trenutno nalazimo i kako postići učinkovitiji zdravstveni sustav – objasnio je doc. dr. sc. Domagoj Dodig iz Ministarstva zdravstva. Održana stručna predavanja sudionicima su pružila uvid u aktualne izazove upravljanja zdravstvom, a po njihovu završetku studenti i ostali sudionici imali su priliku postaviti pitanja i razmijeniti ideje s predavačima. 

Održana su i dva panela, koja je vodila moderatorica dr. sc. Antonija Buljan, docentica na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. U prvom panelu o financijskoj održivosti i upravljanju u zdravstvu istaknuti stručnjaci iz privatnog i javnog sektora, objasnili su kako financije i upravljanje ljudskim resursima oblikuju zdravstveni sustav. Akademkinja Mirna Šitum, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti KBC Sestre Milosrdnice, podijelila je svoja iskustva vezana uz balansiranje adekvatne skrbi za pacijente i financijskih mogućnosti koje klinika ima, naglasila je važnost prevencije, koja predstavlja veliku uštedu, a ilustrirala je i kako se upornošću i ustrajnošću mogu pomicati dobre prakse, u koje se ubraja upravo prevencija. Boris Harcet, pomoćnik ravnatelja za financijsko poslovanje najvećeg kliničko-bolničkog centra u Hrvatskoj, KBC-a Zagreb, iznio je primjere izazova i prepreka vođenja toga složenog sustava te je naznačio kako učinkovito iskoristiti alocirana sredstva. Profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Šime Smolić predstavio je makroekonomske faktore koji utječu i oblikuju financijsku održivost zdravstvenog sustava. Ognjen Bagatin, direktor i suvlasnik Futura Medical Group ie konzultant u području zdravstvenog menadžmenta, usporedio je principe kojima se vode privatne i javne zdravstvene ustanove, načine na koje pristupaju optimizaciji svog poslovanja te što mogu međusobno naučiti.

Drugi se panel bavio pitanjem kako se zdravstveni sustav priprema za buduće promjene. Stjepan Orešković, poduzetnik i profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, usporedio je inovativnost i kvalitetu hrvatskog zdravstva sa europskim i svjetskim te ukazao na svjetske trendove koje hrvatsko zdravstvo tek treba implementirati. Gzim Redžepi, ravnatelj specijalne bolnice Primamed, s iskustvom liječnika u državnom zdravstvenom sustavu i dugogodišnjim iskustvom u vođenju privatne poliklinike, ukazao je na potencijalne prednosti rasta međunarodnih/stranih investicija u hrvatskom zdravstvu i načine na koje bi oni mogli povećati njegovu produktivnost. Gorazd Poje, voditelj Odjela za operacije glave i vrata u KBC-u Zagreb, predstavio je na primjerima iz svoje kirurške karijere uvedene inovacije u kirurškoj praksi hrvatskog zdravstvenog sustava, koje podižu učinkovitost i kvalitetu liječenja. Pero Ivanko, voditelj Odjela za podatkovnu znanost i analitiku u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, predstavio je važnost razvoja informacijskih sustava u zdravstvu i pojasnio kako digitalizacija i stvaranje zajedničkih baza podataka mogu unaprijediti pruženje zdravstvenih usluga. 

Skup je završio motivirajućim predavanjem komunikacijskog trenera Ante Mihaljevića, mag. educ. phil. cro. et angl. On je jednostavno, a ipak sugestivno, ukazao na snagu riječi, važnost komunikacije te je istaknuo da jasnoća komunikacije, suradnja i znanje mogu postati alat za postizanje osobnih i profesionalnih ciljeva. U druženju nakon završetka službenog dijela konferencije povele su se neformalne, ali sadržajne rasprave više od 300 studenata koji su slušali izlaganja. Konferencija je otvorila brojne teme s kojima se mladi ljudi, nepripremljeni na razne izazove koji ne ulaze u užem smislu riječi u područje struke, susretnu tek kad uđu u sustav te se pokazala vrlo poticajnom i za studente medicine i stomatologije, kao i za studente ekonomije.